Mini ogródki

Nie spodziewaliśmy się, że pomysł zorganizowania warsztatu, podczas którego będzie można zrobić własny ogródek w słoju, sprawi tyle radości ogrodnikom w każdym wieku. Taki mały, przenośny ogródek zamknięty w szkle jest jak kawałek tajemnicy natury otrzymany na własność. Patrzenie na niego jest jak dostąpienie wyższego wtajemniczenia.

Tak właśnie czuli mali i duzi twórcy, którzy w niedzielę, 22 maja przyszli do naszego ogródka edukacyjnego w Parku Kazimierzowskim. Było cudownie. Począwszy od słonecznej pogody i idealnej temperatury, na szczęśliwych buźkach dzieci skończywszy.

Tworzyliśmy ogródki w słojach bardzo starego typu, z uszczelką pod pokrywką, zamykanych sprężynką. Kiedyś mówiło się na nie weki, ale to polska konstrukcja i produkcja, nie jak się powszechnie uważa niemieckiej firmy weck. Klasyka wzornictwa tych słoi dodała niezwykłości ogródkom, bo zewnętrzna oprawa też jest przecież nie bez znaczenia.

Sadziliśmy rośliny o drobnych, barwnych liściach, mech i trawy. Do ozdoby używaliśmy szyszek, patyczków, kamieni, kaboszonów. Kiedy kompozycja była gotowa, podlewaliśmy całość delikatnie i zamykaliśmy pokrywą. Jeśli ogródki nie zostaną ustawione na słońcu – będą wegetowały bardzo długo bez żadnej ingerencji.

Tak było w niedzielę:

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s