Wspólne ogrody w Holandii

Wspólne ogrody funkcjonowały od kiedy pojawiły się pierwsze miasta. Jednak koncepcja “działek” jest zjawiskiem mającym korzenie w Holandii.

Koło roku 1850 holenderski ruch socjal-demokratyczny proklamował wspólne ogrody, gdzie robotnicy uprawiali warzywa w celu sprzedaży na własną rękę. W rzeczywistości było to coś więcej, niż tylko sposób generowania dodatkowych dochodów. Będąc blisko natury i jedząc świeże produkty, robotnicy wzmacniali swoja pozycję w obliczu rozwijającego się kapitalizmu.

Dzisiaj, pomimo, że aspekt polityczny przestał być istotny, w Holandii funkcjonuje 240 000 wspólnych ogrodów. Mają one również inną grupę beneficjentów. Robotnicy zostali zastąpieni przez tłumy zdrowych, eko-świadomych ludzi.

(za Dutch Herald 05/2016)

Pod koniec wakacji odwiedziliśmy jeden z wspólnych ogrodów w Amsterdamie – Plantge Lab. Stworzono go na… asfaltowym boisku. Kompleks edukacyjny, do którego należał plac, zmienił funkcję. Szkołę przemieniono na hostel, a sale przedszkolne stały się pracowniami artystów. Boisko było się niepotrzebne. Bezpośrednio w asfalcie wycięto prostokątne zagony, wypełniono je podłożem i posiano rośliny. Przy minimalnych nakładach, na powierzchni pierwotnie nieaktywnej biologicznie powstał wspaniały ogród.

https://m.facebook.com/profile.php?id=1427884267484023&__mref=message_bubble

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s