Textilfood

“Textilfood. Moda i design inspirowane matką naturą” to tytuł wystawy trwającej w Pałacu Kultury. Nawiązuje ona od tematu Wystawy Światowej, która odbyła się w Mediolanie w 2015 r.: “Wyżywienie planety, energia dla życia”.

Wystawa jest niezmiernie ważna i pouczająca. Powinien ją obejrzeć każdy, komu zależy na zdrowym, naturalnym stylu życia oraz uwolnieniu się od tworzyw sztucznych na rzecz surowców biodegradowalnych.

Tkaniny i dzianiny z włókien tekstylnych pozyskanych z surowców roślinnych, zwierzęcych i mineralnych zaprezentowane na wystawie są piękne, przyjemne w dotyku i  zadziwiają różnorodnością. W pierwszej części ekspozycji można zobaczyć włókna z bananowca, kapoku, baobabu, ryżu, lotosu, mięczaków, pokrzyw, lnu, bambusa, eukaliptusa, kawy, buraków, kukurydzy, alg, mleka i innych równie zaskakujących źródeł np. odstoin z beczek wina czy soi. Naszą uwagę zwróciła koronkowa plecionka z… korzeni truskawki.

Ogromny kwiat lotosu wznoszący i opuszczający różowe płatki towarzyszy części wystawy poświęconej włóknom łodyg tej niezwykłej rośliny.

Centrum sali wypełnia podest z manekinami prezentującymi kreacje uszyte z naturalnych włókien.

Z radością zauważyliśmy, że wiele uwagi poświęcono lnowi i pokazano, że można zrobić z niego nie tylko tkaninę, sznurek czy koronkę, ale również wielofunkcyjne nosidło dla dziecka, kask rowerowy a nawet skrzypce. Wystawa została zorganizowana przez Francuzów, ale miejmy nadzieję, że len wróci do łask również w Polsce.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s