Niedziela Sąsiedzkich Ogrodników

W ramach “Zielonego weekendu” organizowanego 8 i 9 kwietnia przez Zieleń Miejską i Centrum Komunikacji Społecznej mieliśmy przyjemność wziąć udział w debacie i warsztatach “Warszawscy ogrodnicy – ogrodnictwo społecznościowe w Warszawie” gdzie wraz z Autorytetami, Działaczami oraz przedstawicielami UM Warszawa rozmawialiśmy o potencjale i przyszłości wspólnych ogrodów miejskich. Jeden z warsztatów dotyczył ogrodów edukacyjnych, co bardzo nas zainteresowało i pozwoliło nawiązać kontakty. Na zakończenie obejrzeliśmy wykład prof. Roberta Zarr’a z USA, który z powodzeniem wprowadza do szpitali hortiterapię. Mamy nadzieję, że w Polsce kiedyś to również nastąpi.

Niedziela upłynęła pod znakiem praktyki. Na Jazdowie, przy Rotacyjnym Domu Kultury uczyliśmy jak zrobić z makulatury doniczkę do rozsady oraz jak sadzić rośliny. mamy nadzieję, że wspólna zabawa i rozmowy zachęciły uczestników do posiadania własnego, choćby najmniejszego ogródka.

zw7

Pogoda była pochmurna, ale jeśli chce się być ogrodnikiem, nie można zważać na takie drobiazgi.

zw.8

Przygotowałyśmy sadzonki cebulki siedmiolatki, macierzanki (tymianku), pietruszki, lebiody (oregano) oraz przyniosłyśmy cebule, które czując wiosnę, wypuściły szczypiorek. Takie pozostałe w zapasach po zimie cebule, pietruszki, kartofle można, a nawet powinno się wykorzystać posadzić do ziemi.

zw8

Najpierw uczestnicy mieli za zadanie wykonać doniczkę metodą origami…

zw2

Zestaw otrzymany przez wytrwałego uczestnika wszystkich atrakcji oferowanych w niedzielę na Jazdowie: odbitka sitodrukowa artykułu o ogrodnictwie społecznościowym i inicjatywie lokalnej, bomba nasienna (w torebce) oraz ogródeczek ziołowy w makulaturowej doniczce.

Dziękujemy bardzo Organizatorom za stworzenie przemiłej atmosfery i możliwość udziału w “Zielonym weekendzie”.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s