Wakacje w ogródku edukacyjnym

li.0

Wakacje. W ogródku edukacyjnym pustki. Dyżury ogrodnicze odbywają się jednak regularnie, raz w tygodniu. Tegoroczne lato obfituje w opady, co znacznie nam ułatwia pracę i odciąża nasze kręgosłupy; nie musimy przynosić tyle ciężkich kanistrów wody, co w poprzednich sezonach.

Rzucające cień parkowe drzewa i bujność ogródkowej zieleni sprzyjają odpoczynkowi. Lato to czas oczekiwania na plony.

li.1

Powyżej widać jedną z naszych grządek. Dla kogoś, kto lubi porządek w ogrodzie, należałoby ją wypielić. Ale właściwie, które rośliny usunąć? Rosną tu: tymianek, rukola, lubczyk, oregano, mniszek, podagrycznik, pietruszka. Wszystkie pożyteczne i jadalne. Dlatego wstrzymujemy się od wyrywania czegokolwiek.

li.2

Wręcz przeciwnie. Dosadziliśmy dziś cebule zimowita jesiennego, który wprawdzie nie jest jadalny, ale cieszy oczy fioletowym kwiatkiem w październiku; … no i wszyscy pytają: “krokus? jesienią kwitnie?” – można wtedy wyjaśnić, że nie, to nie krokus i zachęcać do uprawy własnego ogrodu. Obok szufelki z cebulka widać kwitnący żółto dziurawiec. Jego też nie wyrwiemy, chociaż sam się wysiał na grządce. Może właśnie szczególnie dlatego.

li.4

Cudownie kwitną budleje Dawida. Siadają na nich motyle i inne owady. Interesują się one również ukwieconym rozwarem, miętą, dzwonkami, rudbekiami. A Wy? Macie może ochotę na obserwację letniego ogrodu?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s